تارگت مارکت یعنی چی؟

احتمالا بارها اصطلاح تارگت مارکت یا همون بازار هدف به گوشتون خورده، اما دقیقا منظور از این اصطلاح چیه؟ و چرا انقدر اهمیت داره؟

فرض کنین می‌خواهید برای بچه های فامیل نزدیکتون به مناسبت سال نو هدیه بگیرین. برای بچه های زیر ۱۰ سال اسباب بازی می‌خرین و برای نوجوون ها بازی های ویدئویی. دلیل این انتخاب های متفاوت شناخت شما از مخاطب هدفتونه؛ در دنیای بیزنس هم موضوع همینه! 

بازار هدف  شما شامل افرادی می شه که بیشتر از از هرکس به محصول، خدمت و هرآنچه که شما ارائه می‌دین علاقه و نیاز دارن؛ به دنبال رفع نیازشون با راهکاری هستن که شما ارائه می دین و به همین دلیل احتمال خریدشون از شما بیشتره. و تمرکز روی این افراده که بیزنس شما رو به سودآوری مالی می‌رسونه. مثلا اگر شما بیزنس فروش محصولات جوانسازی پوست دارین، بازار هدفتون خانم ها و یا آقایون بالای ۳۵ سال هستن که به دنبال حفظ شادابی و همینطور جوان سازی پوستشون با استفاده از محصولات مراقبت از پوست هستن؛ و دخترها و پسر های ۱۸ تا ۲۵ سال جزو بازار هدف شما قرار نمی‌گیرن چون عموما به جوانسازی پوست نیاز ندارن.

افرادی که در بازار هدف شما قرار می‌گیرن باتوجه به گروه سنی، گاهی جنسیت، محل زندگی، سبک زندگی و میزان درآمدشون شباهت هایی به هم دارن، این شباهت باعث می شه الگوهای رفتاری مشابهی در تصمیم گیری برای خرید و همینطور انجام خرید نشون بدن. شناسایی تارگت مارکت به شما کمک می‌کنه که بودجه و انرژیتون رو برای افرادی صرف کنین که به دنبال اونچیزی هستن که شما عرضه می‌کنین، بنابراین با شناخت بازار هدف می‌تونید با زبان و لحنی درست و مناسب با مشتری خود ارتباط برقرار کنید و مسائلی مثل قیمت گذاری، بسته بندی و نحوه‌ی ارائه ی محصول و همینطور تبلیغات رو با بازدهی بهتری انجام بدین.

برای مثال جوون های ۱۸ تا ۲۲ ساله رو در نظر بگیرید که در خانواده ای با میزان درآمد متوسط زندگی می‌کنن، بخش زیادی از زمانشون رو در سوشال مدیا می‌گذرونن و به بازی های کامپیوتری علاقه‌ی زیادی دارن. اگر یک بیزنس فروش لباس، بخواد به این افراد لباس ارائه بده، با شناسایی این بازار هدف متوجه می‌شه که قیمت محصولاتش بهتره بیشتر از ۵۰۰ هزار تومن نباشه، برای تبلیغات، از ابزار های بازاریابی دیجیتال استفاده کنه و برای انتخاب اینفلوئنسر با افرادی همکاری کنه که بازار هدفش اون ها رو فالو می کنن؛ مثلا گیمرها. همچنین برای تولید محتوا و برقراری ارتباط با جوون های اهل بازی و سوشال مدیا، می‌تونید با لحنی دوستانه تر و با اصطلاحات مخصوص خودشون باهاشون صحبت کنید.

یا اگر کسب وکاری لوازم بهداشتی و مراقبت پوستی دوستدار محیط زیست تولید می‌کنه، باید در نظر بگیره که بازار هدفش به مسائل زیست محیطی حساسه، پس از بطری هایی با قابلیت دوباره پر شدن می تونه استفاده کنه، یا برای نزدیک شدن به بازار هدفش با اینفلوئنسری همکاری کنه که سبک زندگی پایداری داره.

لیست انتظار وقتی این دوره موجود شد از طریق ایمیل به شما خبر میدهیم. لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید.