Demographic چیه؟

منظور از ویژگی ها و اطلاعات جمعیت شناختی یا Demographic چیه؟

اگر بحث بازار هدف رو مطالعه کرده باشید، دیدید که برای مشخص کردن بازار هدف افرادی با ویژگی های یکسان رو جدا می‌کنیم. یکی از شیوه های دسته بندی بازار هدف، دسته بندی جمعیت شناختیه؛ به این معنی که افراد رو بر اساس مشخصه های  زیر دسته بندی می‌کنیم:

  • جنسیت
  • سن
  • نژاد
  • وضعیت تاهل
  • طبقه اجتماعی
  • شغل
  • میزان درآمد
  • تحصیلات

 بر اساس داده های دموگرافیک به اطلاعات مهم روانشناختی و اقتصادی بازار هدف می شه دست پیدا کرد. بررسی جمعیت شناختی تارگت مارکت، به کسب و کار ها کمک می‌کنه که اندازه ی بازار هدف بالقوه رو بسنجن و الگوی رفتاری این بازار رو شناسایی و پیشبینی کنن. برای مثال یک کسب و کار ارائه دهنده خدمات جوانسازی پوست برای تعیین بازار هدفش میاد خانم های بین ۴۰ تا۶۰ سال رو در نظر می‌گیره که در مناطق متوسط رو به بالای شهر تهران زندگی می کنن، بازنشسته هستن یا مشاغلی در سطح مدیریتی دارن. میزان درآمد، سبک زندگی و سطح اجتماعی این افراد، جوریه که آنها ماهیانه مبلغی رو برای خدمات مربوط به سلامت و زیبایی هزینه می کنن. 

 یکی دیگه از مزیت های بررسی دموگرافیک بازار هدف اینه که به کمک اون می‌شه الگوی رفتاری متفاوتی که در نسل های مختلف دیده می‌شه رو شناسایی کرد.

افراد هر نسل، زبان متفاوت و خواسته های متفاوتی دارن. به عنوان مثال نسل Z، یعنی افراد بین ۱۰ تا ۲۵ سال اهمیت خیلی بیشتری نسبت به مسائل زیست محیطی و ارزش های یک برند می‌دن؛ و بیزنسی که محصول یا خدمتی رو به این افراد ارائه می‌ده، باید در کنار محصولاتش ارزشی رو ارائه بده و با مخاطب ارتباط  خوبی برقرار کنه. مثلا از بسته بندی و یا مواد دوستدار محیط زیست استفاده کنه و یا به ارزش هایی مثل برابری نژادی و جنسیتی پایبند باشه و این رو در محصولات و ارتباطاتش انعکاس بده.

به همین دلیل حتی در پلتفرم هایی مثل اینستاگرم که به صفحات بیزنسی امکان تحلیل عملکردشون توسط اینسایت داده می‌شه، ویژگی های جمعیت شناختی جزو داده های اصلیه، مثلا مشخص شده که چند درصد مخاطبین خانم یا آقا هستن، از بازه های سنی مختلف چه تعداد بیزنس رو دنبال می‌کنن و این مخاطبین عموما از چه شهر ها و کشور هایی هستن. 

این مشخصات به بیزنس کمک می کنه تا سایر قدم ها مثل نحوه ی تبلیغات، برقراری ارتباط با مخاطب، طراحی محصول یا فضای بیزنس و … روبا دقت بیشتر و بازدهی بالاتر برداره.

لیست انتظار وقتی این دوره موجود شد از طریق ایمیل به شما خبر میدهیم. لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید.